Yazılım Testi ve Proje Yönetimi

 

Bu dersin 6 hafta süresince yürütümü öğrencilerin iş ortamlarındaki deneyimlerinden belirledikleri bir konuda geliştirecekleri yazılım ürününün analiz ve tasarımını görsel olarak yapmaları şeklinde gerçekleştirilecektir. Bu bağlamda OMG tarafından geliştirilmiş olan UML ya da SysML diyagramları kullanılacaktır.

Kullanılacak UML aracı için Visual Paradigm önerilir. Visual Paradigm Community Edition ticari olmayan sürümdür.

Analiz ve tasarımı yapılacak çalışma dokümanı

 

19 Şubat Pazartesi

INCOSE 2035 kılavuzunda tanımlanan sistemlerden ilgi alanınıza göre çalışma konunuz belirlenerek, yanda alttaki linkte 4 bölümde incelenenlerden esinlendikleriniz araştırmanıza uyarlanarak anlatılacaktır. Çalışmanız, 26 Şubat günü çıktı olarak (eposta istenmemektedir) teslim edilecektir.  

UML linkleri (ptt)

INCOSE  2035 Vision

INCOSE Vision 35 Systems Engineering Vision 2035 (pdf dosyasının indirilememesi durumunda)

26 Şubat Pazartesi INCOSE 2035 Vision kılavuzundan çıkarılanlar
 

4 Mart Pazartesi 

Dönem içi çalışma konunuzun gereksinimlerinin analizini bu haftaki ders bağlamında gerçekleştirmek üzere DFD, ERD ve Durum Çizelgesi (opsiyonel olarak) diyagramlarını bir geliştirme aracı ile (hangisini seçtiğinizi de belirterek) çizin ve çözümlerinizi ilgili gereksinim ifadelerini de vererek ayrıntılı olarak açıklayın. Çalışmanız 11 Mart günü çıktı olarak teslim edilecektir.

Yazilim Gereksinimlerinin Belirlenmesi
11Mart Pazartesi     UML Diyagramlari ve Nesneye Yönelik Programlama ile baglantilar  
18 Mart Pazartesi    Nesneye Yönelik Tasarimda Siniflararasi   Etkilesimler ve Fonksiyonel Olmayan Gereksinimler 

Vize Sinavi Günü teslim edilecek  proje çalismasi   26 Subat ve 11 Mart  Pazartesi günü teslim edilen arastirma ve inceleme çalismalarinin devami niteligindedir. Teslim edilen ödevler  bu çalismaya eklenmeyecektir. Yariyil basinda     Analiz ve tasarimi yapilacak çalisma dokümani  ismi ile paylasilmis olan yil içi proje çalismasi  5 Nisan ara sınav günü  çikti olarak    teslim edilecek;  ayrica   Beykent Pusula Sistemine  de yüklenecektir (Ödev yüklemesi   olarak açılmıştır).  Çalisma,  projenin içerigi ile ilgili olarak anlatilan haftalik ders notlari ile uyumlu olarak hazırlanmalıdır.      

 

15 Nisan Pazartesi Yazılım Testi 1

Vize sınavı  karşılığındaki değerlendirmede %50 lik dilimi oluşturan Yıl İçi Proje çalışmasını istenilenler doğrultusunda yeniden düzenlemek  isteyen öğrenciler 6 Mayıs Pazartesi gününe kadar  tamamlayarak Beykent Pusula sistemine yükleyebilirler.  Bunun için eposta ile iletişime geçebilirsiniz.

22 Nisan Pazartesi Yazılım Testi 2
29 Nisan Pazartesi Yazılım Testi 3
6 Mayıs Pazartesi Yazılım Testi 4
13 Mayıs Pazartesi Yazılım Testi 5